Jdi na obsah Jdi na menu
 


6. 11. 2018

Problém s chybným datumem ve Windows 10

Chtěl bych tu popsat problém s Windows 10, který se mi právě stal a který má psychika těžce nese, protože mě stál několik dní utrpení a pekla, než se mi podařilo zjistit příčinu. Popíši zde sled událostí při opravě vadného PC se základní deskou MSI H270 PC MATE.

 1. PC nestartuje a nic nezobrazuje. Pouze se roztočí větráky skříně a procesoru a asi po dvou minutách se zastaví. Na základní desce stále svítí diagnostická LED systému EZ Debug signalizující pravděpodobně závadu CPU.
 2. Preventivně vyndávám z motherboardu baterku CR2032 a mažu tak nastavení BIOSu - nepomohlo.
 3. Po nápovědě od EZ Debug měním procesor za jiný - nepomohlo.
 4. Konečně mě napadlo vyměnit zdroj - pomohlo, systém nabíhá. Původní zdroj jsem nechal reklamovat. Byl relativně nový (ECO+87, 500W). Běžel asi půl roku.
 5. Klikám na plochu Windows 10 pravým tlačítkem, abych změnil rozlišení obrazu. Objeví se okno s oznámením o pádu aplikace Explorer a obrazovka zčerná.

  Chyba při špatném datumu ve Win10

 6. Po několika dnech, kdy jsem postupně vyměnil již všechny komponenty PC, včetně harddisku a obnovoval snad 20x Clonezillou celý systém ze zálohy, jsem již propadal zoufalství nad touto nefunkčností Windows. Už to šlo tak daleko, že jsem přemýšlel, jestli nevyměnit i ventilátory ve skříni a na procesoru. Aby se závada spravila. Tomu se říká řešit softwarový problém výměnou hardwaru...
 7. Až při jednom z mnoha restartů a inspekci nastavení BIOSu jsem si konečně všiml zarážejícího datumu 11/06/4018 (!!!), které bylo v BIOSu nastavené. Tady by mohlo být vodítko, protože správný čas a datum jsou pro Windows dost důležité. Nejen kvůli aktualizacím.
 8. Zjistil jsem, že problém ve Windows byl opravdu způsobený nesprávně nastaveným datumem, a že k tomuto problému zřejmě došlo po smazání BIOSu (viz bod 2.). Bohužel jsem datum po tomto smazání BIOSu nezkontroloval. Z nějakého důvodu se tam sám nastavil rok 4018. To mě fakt nenapadlo, že Windows jsou na tohle tak háklivé.

  Chybné datum ve Win10

 9. Takže jsem ve Windows šel do Ovládacích panelů (zkratka LWin+R a napsal control a stiskl Enter).

  LWin+R

 10. V Ovládacích panelech jsem zvolil ikonu Datum a čas a tlačítko Změnit datum a čas.

  Ovládací panely - Datum a čas

 11. Zobrazí se okno s kalendářem, ve kterém je nastavené datum na 31. prosinec 2099 (což je zřejmě nejvyšší povolené datum pro nastavení ve Windows 10).

  Nastavení datumu ve Windows 10

 12. Klikám v horní části kalendáře na prosinec 2099 a pak znovu na 2099 a ještě jednou na 2090-2099 (po každém kliknutí se hodnota změní), až se mi objeví volba jednotlivých desetiletí. Tam volím rozsah let 2010-2019 a dole rok 2018. Ještě zbývá zvolit správný měsíc, takže klikám na lis (listopad) a nakonec na aktuální den, což je 6. Potvrzuji uložení datumu tlačítkem OK v okně.
 13. Testuji pravé tlačítko na Ploše. Už je to v pořádku. Zobrazí se kontextové menu.

Takže i takové problémy mohou nastat. Nejhorší je, že datum a čas ve Windows se nastaví automaticky podle datumu a času v BIOSu. Pokud není nastavená synchronizace s časovým serverem. Což u mě není, synchronizaci času nepoužívám.

A bohužel to funguje i naopak. Pokud je ve Windows novější datum a čas než je nastavený v BIOSu, dojde k aktualizaci časových údajů v BIOSu tímto novějším datumem a časem. Takže i když se datum v BIOSu opraví, po naběhnutí Windows bude opět změněn! Takže pokud je ve Windows datum chybně, nastaví se chybně i v BIOSu. A pak můžete měnit disky, klonovat ze záloh a přitom máte pokaždé ve Windows chybný datum nebo čas. Dokud jej nenapravíte přímo ručně ve Windows. Opravdu další super vlastnost Windows 10...

 

Náhledy fotografií ze složky DateTime

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář