Jdi na obsah Jdi na menu
 


5. 4. 2018

Tichý ventilátor do PC zdroje

PSU with the Noctua fan

Zkoušel jsem ztišit PC výměnou ventilátoru zdroje (120x120x25mm). Zvolil jsem ventilátor Noctua NF-S12B Redux-1200 (1200 ot/m, 100 m3/h, 18 dB). Jelikož ventilátory Noctua jsou proslulé svým tichým chodem a dlouhou výdrží. To jsem ale ještě netušil, že ne všechny. Tento ventilátor používá PWM (pulzně šířkovou modulaci) pro regulaci otáček. Proto má kromě dvou napájecích vodičů ještě navíc 2 vodiče (PWM + snímaní otáček). Zapojení pinů konektorů pro ventilátory na základních deskách lze nalézt třeba zde.

Motherboard Fan Pinouts

V mém zdroji je však jen slot na 2-pinový konektor. Tento zdroj nemá možnost regulace otáček pomocí PWM. Proto jsem ze 4-pinového konektoru vytáhnul 2 piny (krajní žlutý a černý vodič) a zasunul je do původního světlého "domečku" z originálního ventilátoru. Zde je třeba dávat pozor na polaritu, která bývá vyznačená u konektoru na desce zdroje (symbol '+' označuje pin +12V, na který musí být připojen žlutý vodič ventilátoru). Piny jsem z konektorů vytáhl tak, že jsem zatlačil ostrými hroty pinzety na vyčnívající zobáčky pinů ve štěrbinách na boku konektoru a zároveň lehce tahal za vodiče. Je možné použít např. i špendlík. Ale je třeba mít trpělivost. Jde to špatně. Detaily konektorů - viz foto níže.

Fan connector adjustment

PSU Fan Connector

Pro otestování samotného zdroje s tímto ventilátorem (bez PC) jsem použil známý fígl s propojením zeleného a některého černého vodiče na hlavním 20-pinovém ATX konektoru. Na zeleném vodiči je signál POWER_ON, který když je uzemněný, způsobí zapnutí zdroje.

ATX POWER ON

Zdroj se po připojení do sítě rozběhl, ale nový ventilátor mě moc nepotěšil. Hluk byl možná trochu větší než u původního ventilátoru. Zřejmě jsem zvolil příliš výkonný ventilátor, který má zbytečně velké maximální otáčky.

Příště vím, že mám zkusit typ Redux-700 (700 ot/m, 57 m3/h, 7 dB). Nakupoval jsem u TS Bohemia.

Noctua Fans 120x120

Na stránkách společnosti Noctua jsem objevil review, kde se píše o tom, že ventilátory Redux jsou určené hlavně pro ventilaci PC skříní, mají ohromný průtok vzduchu, ale jejich nevýhodou je vyšší hlučnost. Čili dobré pro králíkárnu (chudák králík...), ale již ne pro PC zdroj. Vhodnější pro chlazení CPU a dalších komponent jsou prý hnědé typy ventilátorů Noctua, které jsou tiché a jsou i levnější. No, měl jsem si to zjistit ještě před nákupem. Nicméně, ventilátory Redux jsou dodávány v opravdu pěkné krabičce i se sadou čtyř šroubků pro jejich upevnění :)

Noctua Redux Case

Na druhou stranu, velký průtok vzduchu má zase výhodu, že se zdroj lépe chladí a prodlouží se tak jeho životnost. Takže je zde vhodné volit kompromis mezi rychlostí ventilátoru a s tím spojenou mírou hlučnosti a životností zdroje. Já již budu příště vědět, že mám jít do těch hnědých.

Ještě tu mám citaci z jednoho fóra ohledně porovnání ventilátorů Noctua řady Redux a těch hnědých:

"Overall, I found the beige Noctuas to be the best. Noctuas are simply good all rounder, except for their ugliness."

Takže na tom asi něco bude.

 

Náhledy fotografií ze složky PSU-Fan-Replacement

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář