Jdi na obsah Jdi na menu
 


8. 8. 2017

Windows 7 na Skylake deskách

win7-skylake.jpg

Začátkem roku 2016 Microsoft oznámil ukončení podpory Windows 7 a 8.1 na nových deskách s procesory Skylake, Kaby Lake a dalších k 17. červenci 2017. Nakonec, kvůli celkové nespokojenosti uživatelů i prodejců PC s touto politikou, byla podpora prodloužena do 17. července 2018.

Instalace Windows 7 na desky se Skylake procesory možná tedy stále je, byť to není úplně triviální. Instalovat můžeme jednoduše z DVD nebo pro otrlé lze použít ISO na flashdisku (instalace je, co se týče kopírování dat, rychlejší). Ovšem pro instalaci z flashdisku je nutné mít v PC navíc nainstalovanou CD/DVD mechaniku a na CD nebo DVD nachystané ovladače USB 3.0 (viz níže). Jelikož v určité chvíli na začátku instalace na vás vyskočí následující okno s žádostí o médium s USB ovladači.

win7-skylake-usb-install-problem.jpg

Pokud se vás to týká, jste na správném místě. Pokud chcete instalovat Windows 7 z DVD, můžete následující odstavce přeskočit a začít až u Teorie.

Převod DVD do souboru ISO

DVD nebo CD můžeme uložit jako image do souboru ISO mnoha způsoby. V Linuxu používám pro stažení do ISO univerzální utilitu dd tímto jednoduchým způsobem:

dd if=/dev/cdrom of=/output/path/forYourImage.iso bs=2k

Ve Windows na to existují vesměs komerční utility, ale najdou se i free programy jako např.
DVD to ISO nebo Jihosoft ISO Maker. Další lze vyhledat známým vyhledávačem.

Převod ISO souboru na flashdisk

Dříve jsem používal, na kopírování obrazu ISO na klíčenku, linuxovou utilitu dd takto:

zjistit flashdisk:
sudo ls -l /dev/disk/by-id/*usb*

zapsat (na sdc - zjištěné předchozím příkazem):
sudo dd if=filename.iso of=/dev/sdc bs=2048; sync

ISO to flashdisk using dd

Nyní jsem vyzkoušel mkusb. Je to bezpečnější a intuitivnější metoda - je tam GUI, což ulehčuje práci a nehrozí tolik zničení některého disku při chybné manipulaci s příkazovou řádkou. Unetbootin není na Windows ISO vhodný. Proto raději nepoužívat. To si nechte na Linux Mint, Clonezillu nebo Ubuntu.

Ve Windows se dá ISO převést na bootovatelné médium pomocí utility Rufus. Tomu jsem dal přednost před linuxovými utilitami. Protože se pak dá na flashdisk dodatečně ještě i něco přidávat klasickým kopírováním. Což u verzí vytvořených např. pomocí dd nešlo. Klíčenka se chovala stejně jako zdrojové DVD, ze kterého lze jen číst, ale nelze na něj zapisovat. Pokud byste měli v Rufusu problém s převodem ISO na flashdisk pro UEFI (GPT), tak tady je něco od Zdeňka Večeři. To ale platí hlavně pro ISO se systémem Windows 8 a 10.

Takže klíčenku bychom měli a teď se můžeme pustit na peklo s instalací Windows 7 na moderní "Skylake friendly and Windows 7 unfriendly" desku. Já bojoval s nadupanou deskou MSI B150 Gaming M3. Nebyla moje. Škoda... :)

Teorie

Skylake procesory podporují jen USB 3.0. A to je pro Windows 7 problém. Alespoň tedy během instalace. Proto je třeba si nachystat nejlépe originální DVD k desce nebo přepisovatelné CD-RW s USB 3.0 ovladači a pak ve vhodném okamžiku podstrčit tyto ke schroustání instalačnímu manažerovi. Diskuze k tomuto tématu pro desku MSI B150 Gaming M3 je zde. Důležitý je tento komentář z mailu technické podpory MSI:

Regarding your concern,we are really sorry,you need connect PS2 keyboard or mouse when loading the driver,when Windows is asking for driver, would you please click browse then select MSI CD driver->OtherDriver->Intel USB 3.0 driver->Drivers->Win 7->x86 then click OK,the pc will first load Intel (R) USB 3.0 eXtensible Host Controller ,then click next ,the pc will load Intel (R) USB 3.0 Root Hub,then select Intel (R) USB 3.0 Root Hub,click next , the installation process should be like usual.

V uvedeném komentáři jsem opravil složku x64 na x86 (viz zelené zvýraznění). Protože jen ovladače v této složce mi instalátor umožnil použít. Výběr typu instalovaného systému Windows 7 (x86 nebo x64) následuje až po této volbě USB 3.0 ovladačů. Čili nezávisle na tom, jestli se chystáme instalovat Win7 x86 nebo x64, je potřeba během instalace zvolit ovladače pro 32-bitový systém (x86). Alespoň v mém případě to zabralo.

Díky absenci USB ovladačů během instalace je také problém s USB klávesnicí a myší. Prostě nefungují. Proto je potřeba připojit nejlépe PS/2 klávesnici a pokud to jde, tak i PS/2 myš. Bohužel moderní desky mívají pouze jednu společnou PS/2 zásuvku. Takže je to na zvážení, které vstupní zařízení zvolit. Jde to i pouze s myší. Po instalaci ovladačů a restartu pak již USB funguje normálně. Takže lze USB klávesnici dodatečně připojit a systém doinstalovat.

Tyto ovladače z CD/DVD je pak ještě nutno použít pro instalaci v prostředí Windows. Jinak USB opět nebude fungovat (ani flashdisk, ani myš). Zde se USB controller ve správci zařízení tváří jako Neznámé zařízení. Proto u něj zvolíme instalaci ovladačů a navedeme instalátor na složku s ovladači na CD/DVD. Provedeme toto pro všechny Neznámé zařízení ve správci ovladačů. Mělo by to zabrat. Než jsem na to přišel, měl jsem velký problém dostat na desku všechny potřebné oknové ovladače. Jelikož flashdisk nebyl ve Windows viditelný.

Tvorba CD s USB ovladači (pokud není originální DVD k desce)

Stáhnout USB 3.0 ovladače ze stránek výrobce desky a vypálit je rozbalené na CD-RW, nejlépe pomocí Nera (jako datové CD).

Nastavení BIOSu

  1. Po zapnutí PC mačkat klávesu Delete nebo F2 pro spuštění BIOSu a nastavit v něm OS Type na Windows 7.
  2. U SATA zvolit ACPI.
  3. V Bootu nastavit jako první bootovací zařízení naši klíčenku (musí být před zapnutím PC zastrčená do USB). Jinak lze zvolit start z klíčenky i během startu PC pomocí klávesy F12, která vyvolá Boot menu. V něm se pak dodatečně zvolí UEFI: Flashdisk...
  4. Uložit změny (možno pomocí klávesy F10 a Yes) a ukončit BIOS.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

io.netty.channel.abstractchannel$annotatedconnectexception

john lee, 29. 1. 2020 7:45

if you are facing this error io.netty.channel.abstractchannel$annotatedconnectexception then you should seek for the solution just read the whole thread https://quotefully.com/io-netty-channel-abstractchannelannotatedconnectexception/

takove prace

Marek, 9. 8. 2017 6:00

90 procent prace by odpadlo kdyby si pouzil w10 na dvd. Mam je vsude a nechapu tu histerii kolem nich. W7 jsou uz silny a brzo nepodporovany prezitek. Moderni system na moderni desku.

1. Boot
2. Install
3. Done

Ale jinak zabavne pocteni pro cloveka alergickeho na linux. Neziji preci v roce 90 abych vsechno musel psat do "jednoducheho prikazoveho radku" :)

Re: takove prace

Pedros, 9. 8. 2017 15:26

Díky za komentář. Ano, kolem Windows 10 panuje jistá hysterie. Hlavně co se týče objemu dat zasílaných z uživatelských PC s tímto systémem na servery Microsoftu. Ale je tady ještě i další problém. Zjistil jsem, že Windows 10 Anniversary Edition vykazuje docela velký FPS drop (snížení snímkové frekvence) u 3D her. Je to způsobeno přidanou funkcí záznamu hry (Game DVR), která docela brzdí vykreslování 3D scén. Už jsem zjistil, jak to ošetřit. Někdy tu o tom něco napíšu. Jinak to lze vyhledat na internetu. Ale stejně nemám k Windows 10 příliš důvěru. Je to prostě špión a na svém PC ho nechci. Alespoň ne na soukromém. V zaměstnání pracuji s 3D grafikou. Proto jsem byl nucen zjistit všechny dostupné optimalizace 3D vykreslování u Windows 10. A moc nadšený z nich v tomto směru nejsem. Prostě to drhne.

Soukromě používám Linux, protože je zdarma, bezpečný a existuje k němu dnes již spousta aplikací pro jakoukoliv činnost na PC. Nepotřebuji na něj instalovat antivir, který by mi potom zbytečně ubíral výkon PC. Ale bez příkazového řádku by se dnešní administrátoři asi uklikali. Nemyslím si, že by šlo o přežitek z minulého století. Prostě je na některé činnosti vhodnější než okna. I Windows obsahují Powershell, který se používá na pohodlné nastavování systému z příkazové řádky pomocí skriptů.

Samozřejmě pro běžné uživatele je Windows bezesporu tou nejlepší volbou, protože je jeho rozhraní intuitivní a je to celosvětový standard. Ale stejně tak intuitivní je např. i Linux Mint, který svým grafickým rozhraním Cinnamon vzhledově napodobuje populární Windows XP. Takže si na něj uživatelé rychle zvykají. Ovšem funkčně překonává i vyšší verze Windows. Takže pokud lidé potřebují jen brouzdat po internetu, psát maily, skypovat a ukládat si na PC fotky, mohu jim Linux Mint jen doporučit.